Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arichiv diskusních příspěvků - 4. Q 2011

1. 3. 2017
Veřejná práce degraduje občana nez práce a pokud je nucená, porušuje Ústavu.
Diskuse
Béda
13. 10. 2011 20:42
Povinná vojenská služba neexistuje a vězně nelze k práci nutit ! tak nadělají levnou námezní sílu alespon z nezaměstnaných občanů.Co na tom,že nemají kolikrát co do huby,že je musí vlastní děti dotovat,jako mě můj syn,bez kterého už bych dávno nebyl.At si jdou odpracovat potupně onu ubohou pomoc od státu,která nepokrývá ani náklady na stravné.A vy ,co práci prozatím máte,se třeste ,aby jste ji v u...rčitém věku neztratili a nebudete ji moci sehnat ,protože se propouští ve velkém,není zájem ,nejsou zakázky pro firmy a vy budete jak mukl odsouzenec muset okopávat ulice ,díky protiprávním novelám a tím spadnete na dno nejen společensky,lidsky ale hlavně už se nezvednete,budou z vás špinaví,sedření,hladoví ubožáci a místo práce ,už si pak budete hledat jen šnůru na oběšení.
Odpovědět | Smazat | IP: 77.242.85.98 Blokovat IP
defenestrace
Diskuse
T.
17. 10. 2011 09:42
Jsem čerstvý VŠ absolvent, práci hledám zatím jen 5. měsíc a nechtějí mne nikde vzít, protože nemám praxi. Jako uchazeč musím platit 30 Kč za ověřenou kopii o nejvyšším dosaženém vzdělání+výpis z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce) za 50 Kč (který se příští rok zvedne na 100 Kč, díky panu ministru financí, co dostal ekonomickou cenu rozvojových zemí). Nechtějí mne ani na pozicích, na které vzdělání není potřeba. Zatím jsem sehnala uklízení za 500 Kč hrubého měsíčně. Neměla bych to panu Drábkovi rovnou odnést, poklonit se a jít zadarmo zametat před ministerstvo?! V tomto státě je zajímavá bilance, lidi nad 40 jsou nezaměstnatelní, mladí lidé bez praxe jsou nezaměstnatelní a pan ministr bude tvrdit, že jde o výjimky? On a celá ta pakáž nahoře by měli jít někam a my bychom jim v tom měli pomoci. Všichni by měli vyjít do ulic, nevím, na co se čeká. Všechna hnutí by se měla sjednotit+odbory+zbytek národa a uspořádat jednu velkou akci. Jak je možné, že ve státech jako Francie, Itálie, Británie a Řecko, se lidé takřka okamžitě po prohlášení něčeho, co bude omezovat jejich práva, seberou a okupují ulice? Proč to nejde i u nás? To jsme tak líní? Dnes jsme líní, zítra budeme brečet!
Odpovědět | Smazat | IP: 88.100.241.10 Blokovat IP
Re: Re: Re: Anketa
Diskuse
Vilém G.
18. 10. 2011 14:58
Zdravím,
ten příspěvek jsem napsal před rokem, a jistě i tehdy existovaly mezi zaměstnanci ÚP výjimky. Jako převažující postoj to ovšem zřejmě platilo. Nevyjadřoval jsem se k lidským kvalitám zaměstnanců ÚP, problém byl v tom, že tito vcelku průměrní lidé se v důsledku zákonů a poměrů chovali tak, že dopady jejich úřadování byly v mnoha případech patologické.

Mezitím se situace změnila, tyto problémy ustoupily do pozadí, protože se vinou Drábka vynořily problémy daleko závažnější. Nemá tudíž smysl se k tomu nyní vracet a něco si vyčítat. V budoucnosti bude ovšem nutné nastolit úplně jiné paradigma práce s lidmi, potlačit posedlost údajným zneužíváním podpor (vždyť už dnes patří mezi nejslabší a nejhůř dostupné v Evropě), důsledně respektovat lidskou důstojnost nezaměstnaných a přistupovat k nim s elementární slušností. Podle mého názoru byly tyto principy systematicky porušovány už dávno před Drábkem, a mj. proto se dnes ÚP ocitly v postavení, kdy je má nahradit nějaká poštovní ohlašovna na rohu nebo soukromé firmy.

Určitě je možné preferovat při obsazování volných míst české občany, ovšem pracovní místa obsazená cizinci mají často tak bídnou úroveň, že mohou přilákat právě jen chudé cizince, kteří se mohou přechodně spokojit s minimálním standardem. Pokud by se jinak nic nezměnilo, čeští zaměstnanci by taky klesli do nedůstojných životních poměrů. Proto si myslím, že prvořadé je vědomí, že ne každou práci je člověk povinen přijímat, a není třeba na něj kvůli tomu hledět jako na nepřítele. V tomto směru mají jistě i zaměstnanci ÚP co dohánět.

Hezký den
Vilém Gutfreund
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.231.25 Blokovat IP
Nucená práce - Celý článek - http://www.blisty.cz/art/60667.html
Diskuse
Olda
20. 10. 2011 00:39
Nucená práce

Text vydalo Spojenectví práce a solidarity

S rostoucím znepokojením sledujeme vážně míněné diskuse o zavedení institutu nucené práce do českého právního řádu. Co jiného než nucená práce je totiž ustanovení z tzv. reforem, které vláda předkládá parlamentu a které požaduje, resp. podmiňuje vyplácení podpory v nezaměstnanosti účastí příjemce podpory na tzv. veřejné službě v rozsahu až 20 hodin týdně? Takové nařízení musí být přece protiústavní, jistě je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která v článku 9 jasně říká, že nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám. Taxativně uvedené výjimky nelze ztotožnit s plánovaným využitím institutu veřejné služby.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Nejsem zvíře ... celý článek http://www.blisty.cz/art/60670.html
Diskuse
Olda
20. 10. 2011 18:36
19.10.2011
Nejsem zvíře, abych žila v parku nebo v lese
Věra Říhová

To byla poslední slova paní Milady, o které jsem se několikrát zmínila v loňském roce ve svém seriálu o zaměstnanosti a nezaměstnanosti. Paní Milada byla vysokoškolačka hovořící 5 světovými jazyky, která přišla o práci ve věku padesátiletých, kterou po třech letech marného hledání jakékoliv práce a po vyčerpání veškerých úspor na stáří připravil exekutor o panelákový byt. Zvolila dobrovolnou smrt a nebyla jediná.

Kolik lidí už v České republice z těchto důvodů zemřelo, nikdo neví, neboť se žádné takové statistiky nevedou, naopak pravda o zoufalé bídě pracovitých, vzdělaných a naprosto zdravých lidí je popírána. Politicky i mediálně.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Re: Nejsem zvíře ... celý článek http://www.blisty.cz/art/60670.html
Diskuse
Mari
24. 10. 2011 12:34
Tak z toho je člověku opravdu smutno.

Mezi nezaměstnanými kolem padesátky je málo těch, co chtějí žít jako bezdomovci. Práci, jakoukoliv kterou bych mohla vykonávat, hledám již 7 měsíců a z UP jedna nabídka na již předem obsazené místo. Nečekám, že mi práci sežene UP. Jsem zatím bez zdravotních obtíží, které by mě znemožňovali pracovat. 55 letá do důchodu možno v r. 2019 Z čeho budu žít dál nevím.:( :(
Odpovědět | Smazat | IP: 213.192.60.32 Blokovat IP
Veřejná služba
Diskuse
Pavel
30. 10. 2011 20:24
Tak už došlo i na mě a dostal sem se do kategorie lidí,kteří vykonávají veřejnou službu.Zatím pouze 3 měsíce,ale nevím co bude dál.Každopádně je to pro mě velká životní zkušenost.Nebyl jsem zvyklý pracovat s cikánama(čti romama,nebo jak chceš).Pochopil jsem že problém není v nich ale v systému.Pokud s nimi pracuji,tak nemám žádný problém(možná proto,že jsem otevřenější a odolnější než ostatní lidé okolo mě),ale spíše si myslím že je to tím,že jsem poznal tu část romů(cikánů),která není líná pro ALMUŽNU,jakou je necelých 1200 za 30 hodin práce přijít a celý týden pracovat a dělat práci,kterou ostatní odmítají možná z principu,ale spíše ze studu.Proto jsem zvědavý jak bude institut veřejné služby fungovat příští rok.Nedovedu si představit jak obecní(potažmo městské) úřady seženou práci pro obrovský počet nezaměstnaných,kterých v naší republice není málo.To se budou opět lidé na práci ve veřejné službě členit podle nějakých nám neznámých tabulek(rasa,vzdělání,věk,sociální statut) a posílat lidi de fakto na nucené práce?Budoucnost opravdu nevidím růžově,ale pořád ve mě zůstává ve skrytu duše naděje,že to všechno dopadne dobře.
Odpovědět | Smazat | IP: 62.240.184.87 Blokovat IP
Re: Veřejná služba
Diskuse
Vilém
31. 10. 2011 11:04
Zdravím Pavle,
osobně bych asi nedokázal VS vykonávat, ale je dobře, že to zvládáte, i když to rozhodně neomlouvá osoby, které takto zneužívají tísně občanů a chtějí od nich práci, aniž je zaměstnají. Navíc současný vývoj naznačuje, že dnešní podoba "dobrovolné" VS byla jen lstí, aby se tyto způsoby zavedly a zacvičily se příslušné instituce.

Co se týče příštího roku, ze znění zákona nelze přesně předpovědět, co se bude dít. Patrně nelze čekat, že vláda naráz "zaměstná" tolik lidí, spíš očekávám plíživý začátek zaměřený na Romy a další neoblíbené skupiny, aby se ta robotní povinnost zpopularizovala, a teprve poté postupné rozšíření na další, asi především mladé lidi bez práce ("Drábek pomáhá sociálně vyloučeným získat pracovní zkušenost", "Drábek udržuje pracovní návyky problémové mládeže", tak nějak to možná budou propagovat).

Bohužel pro Vás jako pracovníka VS mám ještě jednu špatnou zprávu - VS bude sice nově až na 90 hodin měsíčně, ale dávky se za její výkon už zvyšovat nebudou, aspoň pokud s tím Ústavní soud něco neudělá.
Odpovědět | Smazat | IP: 94.112.232.102 Blokovat IP
 

 

Z diskuse na www.kscm.cz
Diskuse
Olda
1. 11. 2011 17:20
Stát v příštím roce podmiňuje vyplácení podpory v nezaměstnanosti účastí příjemce podpory na tzv. veřejné službě v rozsahu až 20 hodin týdně. Tento poloviční pracovní úvazek proplácený státem může a jistě spustí lavinu další nezaměstnanosti. Dobře si dokážeme představit mnohé obce s mezními rozpočty, jak v rámci veřejné služby zaměstnají dvě uklízečky a vzhledem k úsporám tu jednu, kterou platí z rozpočtu, propustí. Nemůžeme se jim divit, vždyť napjaté rozpočty je k takové praxi budou nutit. Obce propustí správce sportovního zařízení a na jeho místo zařadí tři uchazeče o zaměstnání tak, aby pokryli celodenní činnost. Obávám se, že v budoucnu dojde k privatizaci tohoto institutu a různá placená místa veřejně prospěšných organizací, zřizovaných obcemi, budou nahrazena veřejnou službou. Paradoxem může být, že propuštěné pracovnice sociálních odborů budou tuto práci vykonávat jako dočasní uchazeči o práci. Ve státě prorostlém korupcí může nastat situace, že bude docházet doslova ke kšeftování s touto pracovní silou. Mít ve stavební firmě partu zedníků, kteří zdánlivě pracují na obecním, není k zahození. K čemu potom je Základní listina práv a svobod, zejména její článek 10.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Jak je to se zneužíváním sociálních dávek -1
Diskuse
Olda
2. 11. 2011 08:45
Sociální stát není ekonomickým problémem, nýbrž filosofickou otázkou, věcí politického přístupu, neboť rozsah zneužívání sociálních dávek v ČR se dá odhadnout jen na asi 0,35 procenta státního rozpočtu, tj. asi čtyři miliardy korun.
Zaznělo to na přednášce a besedě »Zneužívání sociálních dávek« Pražské školy alternativ.

Ondřej Lánský z Centra globálních studií Karlovy univerzity zdůraznil nutnost pochopení co je skutečným zneužitím sociální dávky. Sociální dávku charakterizoval jako pomoc v určité zákonem definované »pojistné události«. Zneužití je jasné, pokud událost nenastala, zatímco zneužití použitím dávky na jiný účel je nejisté, neboť by se pak dalo hovořit o zneužití mezd či dividend. Zneužití přitom lze kontrolami omezit, podtrhl, přitom některé dávky z podstaty není či nebylo možné zneužít (porodné, pohřebné).

Konstatoval, že zákonem volněji definované jsou kritéria poskytování příspěvku na živobytí a na bydlení, kdy tudíž záleží na úřednících obecních úřadů, zda a jak vysokou dávku poskytnou. Loni bylo těmito dávkami poskytnuto devíti tisícům domácnosti 338 mil. Kč, tj. necelé 0,4 % státního rozpočtu. Zneužití odborníci přitom odhadují – kvůli tomu, že úředníci obcí by měli mít přehled o životě svých sousedů - jen v řádu statisíců korun.

V případě dávek státní sociální podpory, které loni dosáhly výše 40,8 mld. Kč, tj. asi 3,5 % HDP, je odhadováno zneužití na 0,1 % HDP.

V případě podpory v nezaměstnanosti, jež loni klesla o dvě miliardy na 13,3 mld. Kč, se odhady zneužití – jako souběhu s prací »na černo« - pohybují okolo 0,25 % HDP.

Lánský v té souvislosti poukázal na ztráty veřejných rozpočtu kvůli předraženým zakázkám, nedoloženým, ale zaplaceným výkonům atp., kde se hovoří o desítkách miliard a procentech HDP, nikoli o miliardách a promile HDP, které se týkají zneužití sociálních dávek. Prohlásil, že v ČR je proto téma zneužití sociálních dávek pseudoproblémem.

S dalšími panelisty a diskutujícími se shodl, že jde o organizovanou mediální vlnu, která má veřejnost připravit na kriminalizaci chudoby, omezování sociálních práv a likvidaci sociálního státu. Připomněl též, že daňový systém v ČR je fakticky degresívní, ač by v případě progrese naplnil státní kasu.
Celý článek je na http://www.halonoviny.cz/articles/view/228591
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Jak je to se zneužíváním sociálních dávek -2
Diskuse
Olda
2. 11. 2011 08:47
Antropoložka Tereza Dvořáková z Karlovy univerzity popsala situaci a postoj nejnižších (tzv. liniových) úřednic, rozhodujících o přiznání příspěvku na živobytí či na bydlení, resp. její výše. Konstatovala stigmatizaci žadatelů od úřednic dokládáním chudoby, ale i úřednic tlakem nadřízených a jejich řešení – odstup od žadatelů a byrokratizaci přístupu.

Právník Pavel Čižinský upozornil, že krácení daní je méně postihováno, než zneužití sociálních dávek, a chystá se ještě zvětšení tohoto rozdílu.

Anna Šabatová, někdejší zástupkyně ombudsmana, otevřela morální rovinu zneužití sociálních dávek, když lidé nemají práci, nebo dokonce mají povinnost plnit veřejnoprospěšnou práci či veřejnou službu, ale obec nemá povinnost je zajistit.

V diskusi byla nejčastějším tématem dekriminalizace práce »na černo«, resp. rozdílný přístup k zaměstnavatelům, kteří mají na výběr a mají znalosti práva, a zaměstnancům, kteří jsou životní situaci nuceni k porušení zákona.
Celý článek je na http://www.halonoviny.cz/articles/view/228591
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Práci dá nezaměstnaným jen necelá desetina obcí
Diskuse
Olda
2. 11. 2011 08:51
Veřejnou službu, tedy práce nezaměstnaných ve prospěch města či vesnice, v současnosti využívá necelých osm procent obcí v České republice. Pro příští rok to má v plánu 9,3 % celkového počtu.

Vyplývá to z průzkumu Úřadu práce ČR. Nejvíce využívají veřejnou službu pražské městské části, z 36 %, a obce v Karlovarském kraji (17,3 %). Naopak nejmenší podíl je v Jihočeském a Středočeském kraji, kde podíl nepřekročil pět procent.

Udržování veřejných ploch a komunikací tvoří podle průzkumu 34 % všech činností, na které chtějí obce nezaměstnané na veřejných službách využívat. Více než pětina je chce zapojit i do péče o své budovy, desetina činností spadá do oblasti ochrany životního prostředí, více než šest procent se týká humanitární činnosti, zhruba po pěti procentech oblasti kultury a školství a 4,5 % služeb v oblasti sportu.

Veřejnou službu v současnosti vykonávají lidé v hmotné nouzi na základě písemné smlouvy s obcí. Za její výkon jim přitom nenáleží odměna, mohou však dostat vyšší částku na dávkách. Od příštího roku se v rámci sociální reformy navržené ministerstvem práce a sociálních věcí, rozšíří počet lidí, kteří se budou muset veřejné služby účastnit.

Budou ji muset vykonávat i lidé, kteří jsou evidováni déle než dva měsíce na úřadech práce a nenašli si za tu dobu práci. Její rozsah bude až 20 hodin týdně. Pokud práci bez vážného důvodu odmítnou, budou z evidence vyřazeni. To znamená, že přijdou o podporu v nezaměstnanosti a o dávky v hmotné nouzi.
Celý článek je na http://www.halonoviny.cz/articles/view/228593
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Nucená práce? Robota 21. století! -1
Diskuse
Olda
2. 11. 2011 09:08
S rostoucím znepokojením sledujeme vážně míněné diskuse o zavedení institutu nucené práce do českého právního řádu. Co jiného než nucená práce je totiž ustanovení z tzv. reforem, které vláda předkládá parlamentu a které požaduje, respektive podmiňuje, vyplácení podpory v nezaměstnanosti účastí příjemce podpory na tzv. veřejné službě v rozsahu až 20 hodin týdně?

Takové nařízení musí být přece protiústavní, jistě je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která v článku 9 jasně říká, že nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám. Taxativně uvedené výjimky nelze ztotožnit s plánovaným využitím institutu veřejné služby.

Vyslovujeme své politování nad tím, že tento pravicový koncept »líných nezaměstnaných« převzaly i některé politické strany, které se chtějí hlásit k levicovému hnutí.

Jsme přesvědčeni, že podléhat takovému lacinému populismu je jen vodou na mlýn těm pravicovým populistům, kteří se od vítězství pravice v minulých parlamentních volbách snaží co nejvíce »osekat« sociální systémy.

A poté, co se jim to podaří, nepochybně plánují přikročit k jejich privatizaci. V oblasti zaměstnanosti je takovou privatizací snaha převést zprostředkování práce – dosud zajišťované státními úřady práce – na soukromé agentury. Za násobně vyšších nákladů.

Zavedení institutu nucené práce však především vytváří prostor pro jeho zneužití a pro zlovůli úředníků. Oni budou určovat, zda žadatel o práci bude pracovat, a také, kde bude pracovat. Tak se lze snadno dočkat situace, kdy propouštění státní zaměstnanci budou vysláni k tomu, aby například zametali chodníky před školou, kde předtím učili, či úřadem, kde předtím pracovali.

Tato populistická představa o využití veřejné služby povede nejen k šikaně některých uchazečů o práci, ale má sotva co společného s důstojností člověka. I kvůli takovým nestoudným plánům máme v Základní listině práv a svobod článek 10, který jasně pro každého požaduje, že musí být zachována jeho lidská důstojnost.

Nutit lidi vykonávat práci, která neodpovídá jejich kvalifikaci, nutit je k práci, kterou si nemohou svobodně vybrat - to není nic jiného než robota pro 21. století!

Nic jiného než další redukci zaměstnanosti – nejen na úřadech, ale i na školách, v policii, ale i ve zdravotnictví atd. – totiž tato vláda svými návrhy nechystá.

Jsme přesvědčeni, že tento koncept musí selhat. Plošné využívání veřejné služby je zatím pro obce nepovinné. Drtivá většina našich měst a sídel dávno vykrývá své potřeby objednanou profesionální službou. Formální tlak na zavedení veřejné služby nevyhnutelně povede ke zrušení pracovních míst ve stávajících firmách.

Existuje však ještě horší možnost, totiž že tyto firmy dostanou nezaměstnané za nějaký malý poplatek k jejich pracovnímu nasazení. Už jen malý krůček pak bude chybět k tomu, aby toto nasazení bylo totální.

Vládní koncepce je však také krokem zpět, i pokud jde o kvalitu a produktivitu takových prací. Budeme dnes mechanizovanou práci nahrazovat ruční prací? Nebo se snad populisté obhajující takové práce vzhlédli v nechvalně známém konceptu o nápravě člověka fyzickou prací (Arbeit macht frei)?

Zavedení institutu nucené práce je především důkazem, že státní politika zaměstnanosti této vlády selhala. Neschopnost aktivní politiky zaměstnanosti, běžné praxe ve vyspělých zemí EU, je zde maskována snahou zaměstnat lidi tím, že jim rozdáme lopaty a košťata, nebo je budeme učit kosit trávu. Trochu málo pro ty, které předtím školská soustava připravovala na povolání pro 21. století.


(Materiál byl zveřejněn na tiskové konferenci SPaS 18. října 2011)
Je také na http://www.halonoviny.cz/articles/view/228621
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Nucená práce? Robota 21. století! -2
Diskuse
Olda
2. 11. 2011 09:09
Nucená práce je zcela bezpochyby nástroj, který dál prohloubí již tak nemalé přehrady uvnitř společnosti, mezi jednotlivými etnickými a sociálními skupinami. Vytvářet takové přehrady a rozeštvávat společnost však není program pro budoucnost! Jenom odvrací pozornost od neschopnosti vlády řešit vlastní příčiny problémů.

Spojenectví Práce a Solidarity proto naléhavě žádá, aby bylo příslušné ustanovení zrušeno. Žádáme vládu o obnovení aktivní politiky zaměstnanosti a o vytváření podmínek pro tvorbu nových pracovních míst.

Uvítali jsme rozhodnutí Senátu odmítnout zavedení nucené práce. Vyzýváme ostatní, především levicově orientované občanské iniciativy k důraznému protestu proti takovým snahám vlády a k bezpodmínečnému odmítnutí nucené práce.

Ne robotě 21. století!

Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, Jan KAVAN, Milan NEUBERT, mluvčí Spojenectví Práce a Solidarity

(Materiál byl zveřejněn na tiskové konferenci SPaS 18. října 2011)
Je také na http://www.halonoviny.cz/articles/view/228621
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Fašismus je na cestě
Diskuse
Olda
2. 11. 2011 09:15
Krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) by mělo politicky dozrát, aby se mohlo ujmout vlády v zemi.

Jak v sobotu prohlásil jeho vůdce Gábor Vona, organizace by měla vybudovat novou společnost »zaměřenou na hodnoty«, která nahradí tu současnou, jež o svoje hodnoty přišla a rozpadá se. Informovala o tom maďarská agentura MTI.

Vona na VIII. sjezdu ultrapravicové strany prohlásil, že Jobbik po vstupu do parlamentu před rokem a půl nijak nezmírnil své cíle, které shrnul ve svém programu pod titulem Radikální změny.

K otázce soužití s menšinovými Romy, která patří mezi priority hnutí, Vona řekl, že pokud by Jobbik byl u moci, vytvořil by takovou situaci v zemi, která by pro lidi, kteří nechtějí najít své místo v oblasti práce, práva a vzdělání, vyústila jen v jedno ze dvou řešení: vězení nebo emigrace...!
http://www.halonoviny.cz/articles/view/228581
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Kdo zneužívá sociální dávky? (úvod z článku v deníku Referendum)
Diskuse
Ondřej Lánský
3. 11. 2011 00:10
Zneužívání sociálních dávek je jevem imaginárním. Vláda je využívá k tomu, aby odvrátila pozornost od závažných problémů, které skutečně sužují naši společnost.

„Nápad učinit ze zneužívání sociálních dávek speciální trestný čin sdílí většina občanských demokratů.“
Petr Nečas

„Státní rozpočet je do značné míry rozkraden. Ve veřejných zakázkách, v korupci, která je provází.“
Karolína Peake


Jedním z obehraných hitů vládní koalice je boj se zneužíváním sociálních dávek: deficitní státní rozpočet bude prý vyspraven přísnější kontrolou jejich vyplácení. Je tedy na místě podívat se důkladněji na objem prostředků, které jsou na sociální dávky vynakládány, a pokusit se odhadnout, o jaké prostředky přicházíme jejich zneužíváním.

Na začátku je ovšem nezbytné si definovat toto údajné zneužívání. Kdy je možné hovořit o zneužívání? Jaká je vlastně definice těchto dávek a co je jejich smyslem? Zodpovězení těchto otázek může představovat problém. Dávky jsou několikerého druhu a jejich systém je spletitý a do značné míry nepřehledný.

Sociální dávky jsou v podstatě výplatou (a tedy i příjmem), který získává příjemce dávky ve chvíli, kdy nastane zákonem definovaná „pojistná událost“. V této souvislosti se jedná o události spjaté s krizovou či nevyhovující sociálně-ekonomickou situací příjemce (žadatele) a zpravidla také jeho domácnosti. Pod pojmem zneužívání sociálních dávek si tak lze představit dvě situace a definovat je proto možné zneužívání dvojího typu:

„pojistná“ událost ve skutečnosti nenastala: dávku získal někdo vysloveným podvodem, žádnou státní pomoc nepotřeboval;
událost nastala, ale v menším rozsahu nebo dávka nebyla použita pro daný účel: nejsou splněna aktuálně daná kritéria (připomeňme, že se často se mění).

V mediálních debatách se velice často objevuje maloměšťácké moralizování mířící na pobíratele sociálních dávek: „kupují si za dávky tabák nebo alkohol“ apod. Tento a podobné příklady ovšem nelze považovat za zneužívání sociálních dávek, neboť bychom pak museli obdobně mluvit o zneužívání mezd nebo příjmů z akcií (analogicky bychom museli hovořit o tom, že akcionáři zneužívají dividendy a kupují si za ně doutníky a koňak). U dávek je totiž určeno, kdy a jak na ni vzniká nárok, její spotřebování je v netotalitní společnosti věcí příjemců. Otázku zneužívání je tudíž možné zkoumat pouze z hlediska plnění/neplnění podmínek vážících se k jejich udělení.
Odpovědět | Smazat | IP: 83.208.237.186 Blokovat IP
Do lapaku
Diskuse
Lada 55
3. 11. 2011 10:28
Mě už je všechno jedno. Koupím sa za poslední skvaru sapík. A ty sv*ne odprásknu. V lapaku se o me postarej a nemusim tam nic delat. Do duchodu tam vydrzim.
Odpovědět | Smazat | IP: 194.213.38.186 Blokovat IP
Revoluce
Diskuse
Borek 60
3. 11. 2011 10:38
Je potřeba vyrazit s kvérama na ty sv*ně a zjednat si pořádek sami. Tolik lapáku a bachařů nemají , aby zavřeli celý národ. Revoluce v Evropě začne u nás.
Odpovědět | Smazat | IP: 194.213.38.186 Blokovat IP
Na sociální jsem si platil
Diskuse
Kamil 54
3. 11. 2011 10:42
Celý život jsem pracoval ve strojírenství. Stát mi strhával z plátu dávky na sociální. Tak si myslím , že ten půlrok dávek jsem si královsky předplatil. Zajímalo by mě kolik toho a kde podělal ten Drábek.....
Odpovědět | Smazat | IP: 194.213.38.186 Blokovat IP
Co se děje?
Diskuse
Pavel
7. 11. 2011 10:49
Občané již nezvládají situaci. Přišel jsem o práci exekuce atd. Bohužel snažil
jsem se ale marně. Hledám nenacházím v čem je tedy problém? Ostatní kteří
tím vším prochazejí zřejmně musí také vědět a vidět.Každý den nervy na pochodu zemřít nemíním. ( klacky a na hrad ) at padnou Ti co to zvorali...
hazard s občany to je výsledek jejich práce.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
Hra na schovávanou
Diskuse
Eva
7. 11. 2011 22:32
Hledám práci, ale s ní si někdo hraje na schovávanou. Jenže se schovala tak ,až ji nědo ukradl. A jak ji potom mám najít ?
Odpovědět | Smazat | IP: 213.192.60.32 Blokovat IP
Re: Hra na schovávanou
Diskuse
Jana
8. 11. 2011 12:21
Práce se neschovala, ona prostě pro každého není. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 12 zájemců o práci. Každý měsíc se tyto údaje mění a ani oficiální čísla o počtu lidí bez práce nejsou přesná, protože do statistik se nedostanou ti nezaměstnaní, kteří byli vyřazeni pro údajnou nespolupráci s úřadem práce apod. Co bude společnost dělat s přebytečnou pracovní silou? A proč není ochotná dát těm lidem alespoň slušnou podporu v nezaměstnanosti, když už je ten systém tak špatný, že si lidé nemohou prací vydělat peníze a uživit se.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.226.196.105 Blokovat IP
zasláno ˇUstavnímu soudu
Diskuse
Božena
8. 11. 2011 14:50
Kdo zaměstná dlouhodobě nezaměstnané, pokud je člověk zdravý mladý a má správnou vysokou školu tak nemá problémy s tím, že by si musel dlouho hledat zaměstnání, opakem jsou staří nemocní lidé, co nemají maturitu ani vysokou školu a neznají cizí jazyky, o ně skutečně nikdo na pracovním trhu nestojí. O tomto problému se velmi dobře ví, ale už se neví, jak tento problém vyřešit, není to problém jenom u nás, jde o dlouhodobý světový problém, se kterým si neví společnost rady. Kdysi dávno se o staré rodiče postarali děti a tak zde tento problém nebyl, s příchodem konzumní společnosti se už děti nemohou postarat o svoje rodiče a je mnoho starých lidí co ani nemají vlastní děti, protože mít mnoho dětí je spojené s mnoha ekonomickými a jinými velikými problémy. Pro zaměstnavatele není ekonomické zaměstnávat staré lidi, protože starý člověk pracuje hůře než mladý člověk a navíc je i častěji nemocný, mladých lidí je dostatek na pracovním trhu a tak jakmile dostane někdo výpověď, v době před důchodem, ocitne se v dlouhodobě zoufalé situaci, protože si nemůže najít nikde vhodné zaměstnání. Nejhůře jsou na tom ti, kteří z nějakého důvodu nedostanou ani podporu v nezaměstnanosti, pokud nemají veliké finanční rezervy nebo někoho kdo jim ekonomicky pomůže, dostávají se velmi rychle do dluhů a stávají se z nich často bezdomovci. Je zde často slyšet že by se starý člověk měl více snažit hledat si pro sebe zaměstnání, anebo že by se měl přeškolit na nějaké zaměstnání, kde bude mít větší šanci uspět na pracovním trhu, taky se někdy i hovoří o tom, že by mohl starý člověk začít soukromě podnikat? To vše jsou ale jenom ubohé výmluvy těch, co nechtějí zajistit starým lidem zaměstnání, zaměstnání se stalo nedostatkovým zbožím a naděje na to že se to brzo změní je nulová, spíše to vypadá bohužel celosvětově na to, že se bude nezaměstnanost dále na světě zvětšovat! Nezaměstnanost je způsobena chybnou politikou, která zatěžuje zbytečně velikými daněmi ekonomiku, a zaměstnavatelé již nemají logicky peníze na to, aby mohli zaměstnat, i starší zaměstnance. Lidově se říká, že ryba smrdí od hlavy a v současnosti hlavou společnosti je politická a podnikatelská mocná a bohatá elita, která sobecky rozhoduje o nás bez nás.

p.s. Tak tak to vážený soude dnes vypadá a Drábkova asociální rozhodnutí ještě tyto lidi nad 50 let věku,zejména ženy ,které samozřejmě jsou dlouhodobě nezaměstnané z důvodu právě věku a některé i z důvodu horšího zdraví,tak se ještě snaží zotročit veřejnými,fyzicky namahavými pracemi? Prosím Vás,vážený soude,zamyslete se nad těmito diskriminujícími věcmi,zažila a zažívám to na vlastní kůži,kdy jeden den těchto nucených prací,kdy např.5 hodin hrabete listí ,pak je na kolečkách odvážíte,v zimě odhrnujete těžký sníh za každého počasí atd.,já mám střední školu,nikdy nikdo se mnou tak hrozně nezacházel,jsem momentálně delší dobu bez práce,mám 55 let a mám zhoršené zdraví,taky již nemám fyzickou sílu na tyto práce,denně pláču,protože mi toto vše zhoršilo zdravotní stav a to tak,že jestliže jeden den práce odpracuji,tak druhý den již nemám sílu ,nemohu ani vstát,protože mám celé tělo tak bolavé,že při došlápnutí na paty,mám takovou bolest,že dojdu sotva na záchod.Rovněž proto,že jsem měla mononukleozu,tak mám únavový syndrom,takže když se ještě fyzicky vyčerpám,tak mi věřte jsem na umření.Vůbec nejsem schopna další den tyto práce znovu vykonávat.Prosím Vás tedy opravdu prosím,zrušte tyto nucené práce lidem dlouhodobě nezaměstnaným nad 50 let věku nebo opravdu spáchám sebevraždu,už n e mů žu!!! Božena Klvačová
Odpovědět | Smazat | IP: 77.242.85.98 Blokovat IP
Vyživovací povinnost k "dětem" a důchodová reforma v nadsázce
Diskuse
Olda
9. 11. 2011 22:55
Důchodová reforma
Jedu z práce. Je mi 73 let. Musím vlakem, protože jsem o řidičák přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté, co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s naslouchátkem a silnými dioptriemi, vystupuji. Vystupuji velice opatrně. Mám totiž jen jedno oko.
To pravé mi vypíchl 70letý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc. Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku. Procházím nádražní halou, kterou hlídá hrbatý policista, který se pomočil. Opět to nestihl. Vycházím ven a jdu na tramvaj.
Řidička žádá cestující, aby jí řekli, kde má zastavit, protože trpí ztrátou paměti. Vystupuji a mám hlad. V restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří dostat kuchaře z komatu. Objednávám si pivo, ale číšník kvůli třesu rukou půlku vylije, než dojde k mému stolu.
Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky a nemůžeme přijít na to, kolik má vlastně vrátit peněz. Jdu domů. Mé děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci? Ne, děti moje, na to jste ještě příliš mladí.
Ještě pracujeme my. Večer jdu do Národního divadla na Labutí jezero. Beru si raději Pampers, abych to vydržel. Představení je hned v prvním dějství zrušeno, protože 68letá baletka, představitelka hlavní role, padá a láme si krček kyčelního kloubu.
Vracím se domů. Odložím obě protézy. Pustím televizi a sleduji celostátní oslavy narozenin prezidenta Miroslava Kalouska, který se k naší radosti v plné síle, zdraví a svěžesti dožívá 120 let.
Karel HOFEREK http://www.halonoviny.cz/articles/view/228967
 

 

Zajímalo by mne, jak chce Drábek obkecat Úmluvu mezinárodní organizace práce o nucené nebo povinné práci,
Diskuse
Antifašista
11. 11. 2011 06:16
zejména pak čl. 9:

Čl. 9

Není-li nic jiného stanoveno v článku 10 této úmluvy, každý úřad příslušný k ukládání nucené nebo povinné práce se před rozhodnutím, že se lze uchýlit k této formě práce, přesvědčí o tom,
a) že práce nebo služba, jež má být vykonána, je v důležitém přímém zájmu obce povolené k jejímu vykonání;
b) že práce nebo služba je v současné době nebo bezprostředně nutná;
c) že nabídkou mezd a pracovních podmínek, nikoli méně příznivých, nežli jsou ty, které platí v příslušné oblasti pro podobnou práci nebo službu, nebylo možno opatřit dobrovolné pracovní síly pro vykonání takové práce nebo služby;
d) že se zřetelem na dosažitelné pracovní síly a jejich pracovní způsobilost práce nebo služba neuloží nynějšímu obyvatelstvu břemeno příliš těžké.
Odpovědět | Smazat | IP: 81.200.54.251 Blokovat IP
Vláda chystá terorizovat nezaměstnané,
Diskuse
Olda
11. 11. 2011 14:54
nezajišťuje řádně rozpočtové příjmy vhodnou politikou a naopak bere nezaměstnaným, kteří když byli zaměstnaní a platili si řádně sociální pojistku vkládali nemalé prostředky pro dobu vlastní nezaměstnanosti do rozpočtu.
Rozhodla sebrat 3,1 miliardy z prostředků určených na nezaměstnanost a na úkor nezaměstnanosti dá peníze bohatým důchodcům např. soudcům apod.
Terorizuje tím nezaměstnané zkracováním příspěvků na které si našetřili v rozpočtu a mění doby pro získání příspěvků, či doby pojištění pro důchody.
Pracovní místa nevytváří v potřebném množství.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Pokud máte rádi svůj život ( do ulic už se to nedá..
Diskuse
rodina( Kovalčiková )
11. 11. 2011 16:56
Dnes práci mám zítra mohu být propuštěn. Být nezaměstnaným je velké neštěstí pro celou rodinu. Život v nejistotě,přemýšlet pořád máme se bát bude
práce nebude zkrachuje mi podnikaní. ( Život bludiště a nástrah ) daně atd. ostatní nemluvě. Kdo nám tady vládne rozhoduje tak jak to dopadlo.Děkujeme:(
Nedejme se zastrašovat svinstvem.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
Úřad práce připravuje další tunel na státní prostředky
Diskuse
Olda
16. 11. 2011 10:20
Úřad práce vyhlásí v průběhu několika týdnů výběrové řízení na pracovní agentury, které mu budou pomáhat v rámci takzvaného sdíleného zprostředkování s hledáním míst pro nezaměstnané.
Za umístění nezaměstnaného do nové práce budou finančně ohodnoceny.
Sdělil to mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl. Materiál, na jehož základě bude výběrové řízení vypsáno, se nyní připravuje. »Lze proto říct pouze některé podmínky, které budou požadovány,« řekl Reichl.
Je mezi nimi například zkušenost se zprostředkováním zaměstnání na trhu práce na území ČR v délce nejméně jednoho roku, pracoviště umístěné v příslušném kraji či popis plánu práce s uchazečem o práci.
Takzvané sdílené zprostředkování zaměstnání je součástí novely zákona o zaměstnanosti. Návrh vypracovaný ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) schválila sněmovna v listopadu, a to na druhý pokus. Poprvé jí jej totiž Senát vrátil.
Agentury práce, se kterými uzavře Úřad práce smlouvu, budou dostávat za každého uchazeče 5000 Kč, za jeho umístění 1250 Kč a za jeho setrvání v pracovním poměru na dobu neurčitou po dobu nejméně šesti měsíců dalších 500 Kč.
MPSV odhadlo v důvodové zprávě náklady spojené s tímto opatřením na 180 milionů korun za zhruba 90 000 lidí.
Opatření kritizovala opozice i odbory. Do kritiky se zapojili i někteří zaměstnanci Úřadu práce ve svém otevřeném dopise zveřejněném například na blogu Úředníci proti reformám. Zprostředkovatelka na Úřadu práce má podle nich na starosti zhruba 300 až 600 uchazečů o zaměstnání.
Stát podle nich bude agentuře platit za tento počet uchazečů 150 000 až 300 000 korun měsíčně. »Náklady na státního úředníka vykonávajícího tuto činnost jsou v celkové výši maximálně 50 000 Kč,« konstatují úředníci.
Zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/229205
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Tunelování minulosti, přítomnosti a budoucnosti
Diskuse
Olda
16. 11. 2011 12:04
Jak to v tom našem kapitalismu funguje a kdo jak platí a kdo žije na úkor dolních 10 milionů.
Se můžete dozvědět z přednášky Prof. PhDr. Jana Kellera jak písemně tak obrazem.
na
http://www.halonoviny.cz/articles/view/228340
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Máte slovo o nezaměstnaných 1
Diskuse
Olda
18. 11. 2011 11:55
Poslechněte si pořad Máte slovo s Michalou Jílkovou na téma:
Nezaměstnanost roste
Vysílal se na ČT 1 dne 12.3.2010
Hosty byli poslanec Miroslav Kalousek, ředitel Úřadu práce v Mostě Oldřich Malý, předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula, zástupce zaměstnavatelů a nezaměstnaní.
Lze přehrát z archivu ČT na
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo/210572230800010/
Odpovědět | Smazat | IP: 89.102.175.129 Blokovat IP
Už to opravdu přehání :-(
Diskuse
Vláďa
19. 11. 2011 18:13
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/214236.aspx

Vím, že jejich cílem je nás zlikvidovat úplně (ekonomicky, i psychicky), protože vědí, že jsme proti tomu jako jedinci (bohužel) úplně bezmocní - práce není (vím, že ani to není "tak úplně náhoda" a že "loajální otroci" strachující se i o špatně placenou práci jsou ve feudálním kapitalismu potřeba...) a teď nás ještě chtějí zotročovat zadarmo ...
Jak dlouho si tohle ještě jenom necháme líbit ??? :-(
Odpovědět | Smazat | IP: 85.70.236.164 Blokovat IP
Nemohu se dostavit na Czech Point
Docházka nezaměstnaných – DONEZ
Jelínková
1. 12. 2011 20:07
Dobrý den,
zajímalo by mne, jak se zachovat, když např. potřebuji třeba na 14 dní opustit své trvalé bydliště (odjezd 150 km od trvalého bydliště).
Není to omezování svobody pohybu, diskriminace apod. ?
Nikdo mne přece nemůže nutit tímto způsobem, abych byla stále doma a čekala na svůj termín na Czech Point ?!
Odpovědět | Smazat | IP: 109.183.98.195 Blokovat IP
Re: Nemohu se dostavit na Czech Point
Docházka nezaměstnaných – DONEZ
Radek
2. 12. 2011 18:28
Všechny současné akce MPSV pod vedením krysáka jsou diskriminující a omezující svobodu nezaměstnaných. Jste-li v evidenci ÚP, jste otrokem státu a lidských práv se nedovoláte. Jediným řešením Vašeho problému je se na těch 14 dní z evidence ÚP odhlásit a po návratu z cesty zase přihlásit. Jen ještě musíte po tom odhlášení (je na to asi 8 dnů) přihlásit se na své zdravotní pojišťovně jako plátce bez zdanitelných příjmů a potom se zase odhlásit. Teď nevím, jestli za těch 14 dní budete muset pojištění zaplatit nebo ne, bylo to tak, že se platil jen celý měsíc. Ale přihlásit se tam po odhlášení z ÚP stejně musíte.

Ještě se můžete zkusit domluvit s úřednicí, ke které chodíte, aby Vás do té akce zařadila později, ale je málo pravděpodobné, že Vám vyhoví.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.103.183.77 Blokovat IP
Zhovadilost a hnus,
Diskuse
Aleš
7. 12. 2011 19:29
Ponižování nezaměstnaných a chudých už dosahuje dříve nemyslitených rozměrů. Možná brzy budou muset chodit nezaměstnaní s našitou značkou "N" - nezaměstnaný a na obličej jim bude vypálen cejch. Jejich povinností bude každému úředníkovi z ÚP nebo Pošty při setkání s ním líbat mu podrážky u bot zpívat oslavné ódy na Drábka. Pokud to nesplní bude se muset podrobit fyzickému trestu. Důsledkem bude také to, že na poštách se budou tvořit nekonečné fronty a člověk tam už nevyřídí vůbec nic.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
Drábek je srábek .
Diskuse
Honza
7. 12. 2011 19:42
V Česku je nezaměstnaných víc než uvádí statistiky , protože statistika počítá lidi v evidenci Úřadu Práce , ale i ÚP každý měsíc vyřadí z evidence přes 20 000 lidí bez umístění takže by bylo v evidenci o 120 000 více uchazečů kdyby ÚP nevyřazoval za každou hloupost . A ti vyřazení zůstanou totálně bez prostředků a pokud si nenajdou práci tak se musí živit jak to jde a když např. nepomůže rodina tak jim nezbyde nic jiného než se živit trestnou činností . Drábkovi reformy pouze přeplní věznice a budou se muset stavět nové .
 
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
program DONEZ
Poradna
Andrea
8. 12. 2011 22:24
Dobrý den,
mám dotaz ohledně programu DONEZ. Jsem do něj nově zařazena, na pracovním úřadě jsem evidovaná od září, do té doby jsem 5 let pracovala v kuse. Je mi 27, podle mě nespadám do žádných kritérií, proč jsem byla do tohoto programu zařazena, nicméně můj dotaz se týká těch kontrol. Pokud vím, že jeden celý týden budu mimo republiku, neboť jsem dostala od rodičů dárek v podobě týdení dovolené, jak mám vyřešit jejich požadované kontroly ca 2x týdně. Přece mě pracovní úřad nemůže omezovat v osobní svobodě pohybu...? kdybych chtěla jet navštívit babičku tak nemůžu, kdybych chtěla jet za kamarádkou tak nemůžu, jen proto že si hledám práci?? To musím sedět doma a na nic jiného nemám právo? Jak tedy můžu vyřešit situaci s týdením odcestováním aniž bych kvůli tomu byla vyřazena z evidence pr. úřadu?
Děkuji za odpověď všem, kteří napíší.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.176.128.159 Blokovat IP
Re: program DONEZ
Poradna
Radek
9. 12. 2011 21:33
Na podobnou otázku v jiné rubrice jsem tu nedávno odpovídal, tak to sem kopíruji a upravuji podle zadání dotazu.

Jediným řešením Vašeho problému v současné době je se na ten týden z evidence ÚP odhlásit a po návratu z dovolené zase přihlásit. Tedy ne nechat se vyhodit, ale odhlásit se z vlastní vůle, na to ještě právo máte. Ale ihned po tom odhlášení se nezapomeňte přihlásit na své zdravotní pojišťovně jako plátce bez zdanitelných příjmů (je na to asi 8 dnů - ověřte si to) a po opětovné registraci na ÚP se zase odhlásit. Teď nevím, jestli za ten týden budete muset pojištění zaplatit nebo ne, bylo to tak, že se platil jen celý měsíc. Ale přihlásit se tam po odhlášení z ÚP stejně musíte. Přinejmenším se tam jděte zeptat, možná nad tím týdnem mávnou rukou. Nejít tam by se Vám však mohlo prodražit.

Dále bych doporučil poslat stížnost ombudsmanovi, stačí ten dotaz zde položený poslat jemu, aby těch stížností dostal co nejvíc a byl nucen jednat.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.103.183.77 Blokovat IP
Re: program DONEZ
Poradna
BB
12. 12. 2011 12:25
Mám podobný problém - v programu jsem od poloviny listopadu. Na podzim mi operovali oba rodiče - kyčle, bydlí 50 km ode mne, takže jsem jim vypomáhala, teď jsem doma a běhám na poštu, rodiče to musí zvládnout.
Nemám auto a pokud by se z blízkého okolí někdo našel, že by mě mohl 1 x týdně za nimi vzít - zrovna mám kontakt.
Potřebuji si objednat instalatéra, objednat se k doktoru - nemohu nic dopředu naplánovat, protože termín kontaktu je známý jen ob den, dva. Syn pracuje v cizině, v tomhle období mi posílal letenku, abych ho kolem vánoc navštívila a viděli jsme se , ani to letos není možné.
Je silně omezena osobní svoboda lidí, kteří tento program nedobrovolně podstupují.
Práce v našem regionu není, žádnou nenabízí, spíše pořád propouští Také jsem se ptala že když jsem nezaměstnaná a práce není, tak nemám nárok ani na týdenní navštěvu syna - nikdo mi neodpověděl, nevěděl.
Jsem jak pes u boudy a žiju podle kontaktů, i když mám své zájmy, nemohu je praktikovat, protože nic nejde naplánovat, domluvit dopředu.
Ani nevím jak dlouho to bude trvat, na poště mi nebyli schopni ani sdělit, kolik minut od hodiny kontaktu tolerují - 5, 10 minut ? - netuší.
Jdu zas zítra a pak čtvrtek nebo pátek ?
zdravím
Odpovědět | Smazat | IP: 88.146.206.2 Blokovat IP
JE TO TĚŽKÁ SITUACE
Diskuse
(nnn,..
13. 12. 2011 02:14
Problémy se získáním práce mají i absolventi
Hodně absolventů má v tuhle dobu ještě větší potíže s hledáním práce. Nejen starší lidé nemohou sehnat práci, ale i vystudovaní lidé s diplomem. Hlavním problémem je praxe, kterou bohůžel nemají možnost získat, protože na pracovní pozice si firmy hledají zkušené zaměstnance s praxí a studentům nedávají moc příležitostí. Absolventům nepomáhají ani úřady práce, protože i přes brigády, které studenti během studia získají, nemají odpracováno 12 měsíců k tomu, aby měli nárok na podporu. Jediné co jim stát zaplatí je sociální a zdravotní pojištění. Někteří absolventi se snaží na internetu sledovat pracovní nabídky každý den, ale potýkají se s problémy při odpovědích na práci, kde jim povětšinou není ani odpovězeno nebo přijde odpověď e-mailem, že nepostupují do druhého kola. Nedostává se jim ani možnost pohovoru, kde by měli větší šanci zapůsobit. Takže absolventi škol mají stejné podmínky jako všichni ostatní uchazeči.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
Bez práce není život ! < přišel jsem o ty které mám rád
Diskuse
Bohumil
13. 12. 2011 08:55
Zůstal jsem sám, to jsou dnes nejbližší. Nesehnal jsem práci tak odešli pryč..
když jsem tu práci měl nikomu jsem nevadil.Posraný zrádný kapitalismus jen to rozděluje lidi.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
DONEZ
Poradna
Dokoupilová
13. 12. 2011 11:55
Dobrý den ,
jsem zařazena do systému Donez v evidenci jsem od března 2011...
mám dceru které je 9let ,každý den navštěvuje kroužek na který ji musim vozit ,jelikož neni v místě bydliště . Mohu obsluhu
Czech POINTU požádat o termín schůzky v době kdy nebude návštěva na Czech POINTU korigovat s dcery aktivitou ? Nebo jak mohu tuto záležitost řešit .Na úřadu práce mi sdělili ,že bude možné napsat čestné prohlášení z jakých důvodů se nemohu dostavovat v odpolednich hodinách na Czech POINT ,ale pracovnice Czech POINTU mi sdělila ,že nic takového neni možné .Přece mě pracovní úřad nemůže omezovat v osobní svobodě pohybu nejde se nic naplánovat dobředu ....
Odpovědět | Smazat | IP: 82.113.45.110 Blokovat IP
Re: DONEZ
Poradna
Radek
13. 12. 2011 19:13
V současné totalitě může úřad všechno. Samozřejmě můžete zkusit napsat si odvoz dcery do kroužku jako omluvenku, nechat si to v tom kroužku potvrdit, a pak se s ÚP soudit, když Vás kvůli tomu vyřadí. Možná to i vyhrajete, ale spíš asi ne, protože odvoz dítěte do kroužku není zákonem uznaný důvod k nedostavení se na poštu. Můžete to podat jako důvod hodný zvláštního zřetele, pod tím si ale bude každý představovat něco jiného, takže bude záležet na slušnosti úředníka (soudce), jak rozhodne on.
Obsluhu Czech POINTU rozhodně o nic žádat nemůžete, ta o ničem nerozhoduje, teď o Vás rozhoduje počítač a s ním se nedomluvíte.
Odpovědět | Smazat | IP: 89.103.183.77 Blokovat IP
Re: Bez práce není život. ( soucitím s tím Bohumilem
Diskuse
Jana
13. 12. 2011 21:05
Tak to je za poslední dobu ten nejhorší HNUS o kterém slyším.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.192.60.32 Blokovat IP
Saša
14. 12. 2011 13:20
Tento web jsem objevila poprvé a to na základě malinkaté zmínečky v televizi. Už dlouho jsem i sama přemýšlela, že mi tu chybí nějaká organizace také pro nezaměstnané a že bych mohla založit něco jako neoficiální klub nezaměstnaných na úrovni našeho města. To všechno, co se tu zmiňovalo, považuji za správné. Jen ještě dodám, že mně osobně chybí, a to není zmiňováno nikde, lidská stránka věci. Mám na mysli vztahovou záležitost mezi zaměstnavatelem, jeho zaměstnanci a mezi zaměstnanci navzájem. Má vlastní nezaměstnanost je především už ztělesněním strachu z toho, co kde bude. Vystřídala jsem záměrně spoustu prací, hledajíc konečně tu pravou, ne kde si kdovíjak vydělám, na to v našem kraji mohu zapomenout, ale kde naleznu mír a klid a dobrý kolektiv. V práci trávímě 8 a více hodin a já, bohužel, zjišťuji, že téměř v každém zaměstnání nacházím nějaký druh šikany, ať už se jedná o bossing, mobbing, příp. stalking či rovnou sex. obtěžování. Kdybych se měla chovat správně a využít vůči těmto jevům zákona, tak prakticky nedělám nic jiného, než že se soudím. Mám pocit, že jsem v pasti, že neexistuje firma, která by měla zájem o dobré vztahy zaměstnanců a korigovala nějakým profesionálním způsobem chování svých zaměstnanců. Nedokázala to ani ČSOB, která mě raději vyhodila ve zkušební době, neb jsem upozornila na rozsáhlé žranice mezi zaměstnanci na zdejší pobočce. Dovbolila jsem si příliš. Excelací bylo, když mi jako důvod uvedli krizi, která se ještě ani jako důvod uvést nesmí. Přesto využili nároku vyhodit mě ve zkušební době a to takovým způsobem, z něhož mám noční můry. Nikdo se tu už nechová lidsky. Ani Drábek, ani zamětnavatelé, ani kolegové. Člověk má jen strach a osobní vtíravý pocit, že je vláda plná úchylů, kterým represe snad dělají i sexuálně dobře. Místo aby napřeli sílu na to nejdůležitější, co lidi přikovává v pracích- a sice pocit, líbí se mi tu, lidi jsou hodní a chci tu být i za méně peněz, protože je mi tu dobře- podporují represe, nenávist, závist, ostré lokty a tzv. "soutěživost", která je podle mého názoru tak produktivní jaki asi vláda sama. Člověk má strach, co jim vypadne zase "z konečníků". Vztahy napříč vším v pracovní sféře jsou tak opomíjenou a zanedbávanou sférou a přitom tak stěžejní, že až trne laxnost této vlády k tomuto faktu. Nikdy bych neodešla z žádného svého zaměstnání, kdyby se k materiálním disproporcím neustále nepřidávaly ty vztahové. Lidi jsou klidně do důchodu předčasně i o 3 roky i s tím, že přijdou o 17 % z důchodů, jen aby nemuseli zakoušet svinstva, která by jim záviděl i středověk. Někdy mám pocit, že nejsem zaměstnanec a nedělám v práci, ale že jsem otrok, zakoušející všechny druhy porob a stát se mi přitom ještě směje do obličeje. A vůbec není ani jednoduché všechna ta odporná zacházení prokázat. Dokonce přemýšlím, že si pořídím mikrofon na dobíjecí baterie a budu si každý den v zaměstnání nahrávat, abych měla dost důkazů prokázat, co se děje. A že jsem si zažila opravdu pekla... Kdybych se tak strašně nebála a nemusela bát, dělám už dávno. Cítím se jak ochrnutá. Ale stát nezajímá, jak se cítíme. Pro něj jsme jen líní roboti a represe přece všechno vyřeší...Imbecilita vládne napříč světem. Ačkoli ten západní už ledacos pochopil....
Odpovědět | Smazat | IP: 80.239.242.174 Blokovat IP
Re: Smrt hlady, či mrazem v ČR? Prakticky každodenní realita.
Diskuse
V ČR jsou již desítky tisíc bezdomovců
14. 12. 2011 23:50
Tak to se dost pletete. Tento režim má na svědomí již stovky umrzlých bezdomovců, stovky ekonomických sebevražd, samozřejmě, že záměrně neexistuje žádná statistika, stačí ale sledovat zprávy třeba v zimě, např. v tuhých mrazech pod - 10 stupňů celsia - to pak umírá denně v ČR tak 5-10 bezdomovců.
Odpovědět | Smazat | IP: 83.208.237.186 Blokovat IP
NUCENÉ PRÁCE
Diskuse
Jára
15. 12. 2011 12:52
všichni koho vás budou hnát do takových prací, požadujte minimální mzdu, je to zákon, za práci dostat minimální mzdu, nezapomeňte, že tím, že jí budete dělat zdarma, budou odtud vyhozeni pracovníci, kteří ji dělali za plat, aby byli přinuceni ji dělat zdarma. Dávejte trestná oznámení za nedodržování zákona o minimální mzdě, trvejte na sociálním pojištění, nepracujte načerno, jak vás chce drábek donutit. Jinak nemáte nárok na důchod, nebudou se vám počítat roky, i když budete makat. Dejte to k soudům obducmannovi a pro evropský soud pro lidská práva, tady začíná vládnout kriminální garnitura, která chce rozkrást poslední zbytky a zmizet před spravedlností do daňových rájů.
reagovat
 

 

Vězeň Úřadu Práce (STÁTU)
23. 12. 2011 22:06
Připadám si jako kdybych byl odsouzen! Ale nevím za co! Nikomu jsem nic neukradl a stát jsem nerozkradl. Akorát neodvádím daně protože jsem bez práce, a nemohu tu chátru kancelářskou co čeká na přidání PLATU dotovat. Zato jsem dostal od státu trest,chodit na poštu jako mukl. Za KSČ jsem takové hovadiny neznal a ani nezažil Jedna návštěva stojí 45,-kč a na to prachy jsou? Ach bože v jaké to zemi žiji? Modlím se aby nějaké hovado nepřišlo na to že ve dnech kdy nemusím na poštu, tak budu muset někomu čistit boty. A to jsem napsal hodně slušně!!
Odpovědět | Smazat | IP: 90.178.29.185 Blokovat IP
Radka
23. 12. 2011 22:59
Bydlím v Praze. V pondělí jsem byla na úřadu práce, ve středu jsem se již měla hlásit na poště, další termín na poště - pátek téhož týdne. Zítra je štědrý den, chtěla jsem odjet na svátky za rodinou na Moravu, ale nemůžu, jelikož v úterý mám být opět na poště. Sociální dávky nepobírám, "načerno" nepracuji. Nemám práci a necítím se z toho dobře. Docházka na poštu je pro mě naprosto frustrující. :-(
Odpovědět | Smazat | IP: 46.135.108.253 Blokovat IP
Na u.p jsem 11 měsícu,předtím jsem byl na u.p v 94 r na 3 měsíce!!!
Docházka nezaměstnaných – DONEZ
Martin
26. 12. 2011 12:21
Nepobíram od nikoho ani od korupčnického státu ani korunu,přesto jsem nucel línou uředníci,která ma v kanceláři tolik prachu,že by ztoho jeden zvracel docházet dvakrát tydně na dohled jako za socialismu zločinci pravomocně odsouzení!
Toto je ta demokracie???
Odpovědět | Smazat | IP: 78.45.126.222 Blokovat IP
*** V jaké žiju realitě *** - "skoro" jako to Irsko, až na tu realitu ...
Diskuse
Vláďa
26. 12. 2011 14:09
No a v tom nejlepším zazvoní budík, že se mám jít zase hlásit na pracák, tam se mne jako vždy jenom zeptají,
jestli už jsem si po víc než roce konečně nějakou tu práci našel a ještě se mnou jednají,
jakože bych se měl stydět, jak "do mne" teď musí stát investovat, protože i takové rekvalifikace na práce,
o které stejně není zájem, "kurzy pro vytváření dojmu, že něco umím, i když neumím",
na předem (pro známé) rozhodnutých "výběrových řízeních", agentury "jakoby zprostředkující práci",
výroba "sockaret" atd. přecejen něco stojí a nikoho nezajímá, že jsem celou dobu poctivě platil daně,
dokud mne "neviditelná ruka trhu" nepřipravila o práci.
(tedy konkrétně "úspěšnější" podnikatel, protože já jsem si nemohl dovolit dávat svému původnímu zaměstnavateli "dárečky",
abych pro něj potom mohl "výhodněji" pracovat za 7x vyšší měsíční paušál, než byl můj původní plat)
Kde ale práci hledat, když není, neodepisují mi ani na maily, anebo pro svůj "pokročilý věk",
ve kterém na kole ujedu v kuse už jen přes 150km, slyším nanejvýš všeříkající "my se vám ozveme" ?
Úspory už mi docházejí, opravdu nikde nepracuji, od nikoho nic nedostávám a ještě mi už hrozí,
že mne od nového roku, coby už přes rok nedobrovolně nezaměstnaného, pošlou hlásit se na poštu,
abych jí tak dal také vydělat (a navíc tam proti sobě poštval zdržováním ve frontě ještě i ty zatím pracující)
měl tak méně času na hledání placené práce pro sebe a ještě navíc na přemýšlení o nějakých "blbostech",
(třeba jak řešit skutečné příčiny "krize" a s ní spojené nezaměstnanosti), anebo někomu "úspěšnějšímu" závidět,
když si za dalších ještě víc než 20 let určitě stihnu na (nejen) svůj důchod vydělat také.
Mezi tím nejspíš budu mít možnost(zdarma) absolovovat v oranžové vestě i rekvalifikační kurs třeba na metaře,
mohu to dotáhnout dokonce až na natěrače, anebo, když se budu hodně snažit, tak i na společnici na vycházkách,
pokud by mi tedy při shánění práce přecejen nestačila jenom obyčejná "totalitní" maturita
(to se tenkrát bohužel ještě ve školách neučilo tak "kvalitně") a 25 let praxe v IT.
Odpovědět | Smazat | IP: 85.70.236.164 Blokovat IP
DONEZ
Poradna
Libuše
27. 12. 2011 09:34
Dobrý den, může mě prosím někdo poradit, Zapoměla jsem v pátek dojít na kontrolní schůzku Czech POINTU a bohužel nemám asi řádnou omluvenku, dělala jsem salát a polévku. Prostě jsem zapoměla. Může mě někdo poradit, jak mám dál postupovat. Děkuji.
Odpovědět | Smazat | IP: 46.30.64.106 Blokovat IP
Re: DONEZ
Poradna
Radek
27. 12. 2011 16:56
Jedině si nějakou omluvenku vyrobit, jinak Vás na půl roku z ÚP vyřadí a nenaděláte s tím vůbec nic. Důvodů pro nedostavení se může být víc, viz: http://donez.cz/ZneniZakona.htm
Odpovědět | Smazat | IP: 89.103.183.77 Blokovat IP
TO na Ministerstvo prace
Poradna
MM
28. 12. 2011 17:59
Tak jsem take spadl do systemu DONEZ...Timto mi bylo prakticky znemozneno behem svatku navstivit rodinu na druhem konci republiky.Kdyz jsem se na to zeptal urednice,bylo mi jasne receno,ze se musim hlasit na CzP v dohodnutych terminech,takze vycestovani neprichazi v uvahu.Po konzultaci se svym svagrem,prislusnikem PCR, jsem se rozhodl pozadat o pisemne vyjadreni od dane urednice,kde mi potvrdi,ze je nutne se skutecne hlasit na CP a ze v pripade,ze odcestuji a v danem terminu se nenahlasim, mi hrozi sankce. Na zklade toho pak podam budto na prislusnou urednici,popr. MPSV trestni oznameni pro poruseni par. 171 tr.zak., mozna i par. 175 tr.zak. Dale se domnivam,ze by mohla byt timto systemem i porusena listina prav a svobod obcanu,konkretne clanek 14, odst. 1. o svobode pohybu a pobytu.Celou vec jeste hodlame konzultovat s kolegou meho svagra,pravnikem a o cele veci a o vysledku Vas pak budu rad informovat. Drabku,na hlavu si opravdu za vasi neschopnost kalet nenecham.
Odpovědět | Smazat | IP: 88.100.236.74 Blokovat IP
Re: TO na Ministerstvo prace
Poradna
Nika
29. 12. 2011 10:13
To schvaluju. Jestli se Vám to povede tak to můžeme podat ve velkém množství. Najít způsob jak na mě. Důležité je, že to máte písemně doložené. Oni velice neradi něco dají písemně aby na ně nikdo nemohl. Ono by možná bylo dobré abychom si to nechávali alespoň potvrzovat každý. (možná by se to hodilo jako doklad o diskriminaci státem př.( předložit cestovní kanceláři - musím zrušit termín zaplacené dovolené, nemožnost nástupu na lékařské vyšetření, nemožnost cestovat s dítětem na aktivitu kde je nutný pobyt i rodiče, omezení možnosti ošetřování nemocného rodiče bydlícího ve vzdáleném místě, znemožnění účasti při soukromém zvyšování kavalifikace - studiu,návštěva informační akce školy o prospěchu svého dítětě ve vzdáleném místě od místa bydliště, ..........)Dávat to i těm co ještě pracují aby si i oni uvědomili jak to dnes vypadá a co je čeká až přijdou o práci.
Odpovědět | Smazat | IP: 213.192.60.32 Blokovat IP
Re: občané nic lepší nebude( pokud se nezvedneme sami )
Diskuse
Anonym
29. 12. 2011 15:35
ASN by měl podat žalobu na nezákonnost veřejné služby a také na podněcování násilí proti skupině občanů, kteří jsou z 98 procent oběti kapitalismu.Také by to byla síla, kdyby nezaměstnaní vyšli do ulic a začali protestovat. Jinak to asi nepůjde, čím víc se zlu uhýbá , tím je větší.
Odpovědět | Smazat | IP: 195.113.164.130 Blokovat IP
Re: Re: občané nic lepší nebude( pokud se nezvedneme sami )
Diskuse
Vláďa
29. 12. 2011 20:59
To by měl podat, ale co je to platné, když ti všichni nezaměstnaní a zadlužení jsou tu vyráběni státem úmyslně, protože se (stejně, jako i celé zadlužené státy) nejlépe OVLÁDAJÍ a u koho se dovoláme ???

Odhlásit se doprovolně z pracáku (asi to chtějí, aby číselně "klesla nezaměstnanost") může být průšvih, i když také nevím, na co nám platí to sociální, když pokud by někdo potřeboval doktora, tak si ho musí platit také sám a co si dáváme "na důchod" (já teď momentálně navíc z "úspor na přežívání"), tak to stejně asi nikdy neuvidíme - hlavně že jsme státu platili, dokud jsme ještě měli kde pracovat ... :-(
Odpovědět | Smazat | IP: 85.70.236.164 Blokovat IP
Uchazeč
30. 12. 2011 02:42
Mě bylo zprostředkovatelkou sděleno, že v lednu budu zařazen do systému DONEZ, protože prý musí naplnit kvótu 20%. Toť kritérium pro zařazení v praxi. Dalším kritériem byli čerství absolventi a lidé do 30 let věku.
Odpovědět | Smazat | IP: 81.200.54.251 Blokovat IP
anonym
31. 12. 2011 13:59
Přesně o toto Drábkovi jde, abyste se necítila dobře z toho, že nemáte práci, a docházka na poštu pro Vás byla naprosto frustrující.

Je to přesně v intencích bludných představ a sociálního inženýrství Drábka a spol., že když se nezaměstnanému tvrdě "zatopí", tak si raději(!!!!) co nejrychleji najde zaměstnání. Kde?!?!?!?! Tak to už není Drábkova starost. Drábkova bludná představa je, že poštovními kontrolami znemožní práci "na černo", firmy nebudou moci černé pracovníky využívat, v důsledku čehož budou muset nabízet legální místa.

Chybí už jen náramky na nohu, stejné jako mají odsouzení k alternativním trestům, aby Drábek(jak příhodné jméno) mohl nepřetržitě sledovat zda někde nepracujete "na černo", přeci jen přes poštu Vás Drábek zkontroluje jen 2-3 týdně, pracovat "na černo" můžete i v noci, o víkendu a svátcích kdy má pošta zavřeno.

Na druhou stranu Drábek a spol. nechávají bez povšimnutí (právní) existenci úhybného manévru, který firmám umožňuje dovážet nejlacinější pracovní sílu z ciziny, viz článek v odkazu.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/viet-phan.php?itemid=4490
Odpovědět | Smazat | IP: 90.177.116.22 Blokovat IP
JSI NEZAMĚSTNANÝ BUDEŠ OTROKEM
Diskuse
Olina
31. 12. 2011 21:58
Vážení nezaměstnaný p. Drábek je opravdu třída o těch dalších nemluvě.
Pokud je někdo socialně slabší neznamená to že se nemůžeme ozvat atd.
Chceme přeci tu normální práci a nikoliv být tím OTROKEM v ČR. Nedejme se porazit.( úcta k obyčejnému občanu )
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP
Nezaměstnaným se může ocitnout kdokoliv
Diskuse
Richard
31. 12. 2011 22:15
A co potom pokud nemáš konexe apod. co tedy my ostatní? Vyřešené od toho
p.Drábka otrocká práce ale já chci normálně pracovat a platit si nájem a jiné
důležité věci co je k životu zapotřebí.Člověk se lehce může tímhle dostat na ulici rodina se rozbije a to je potom neštěstí pro ty lidi.MÁME RÁDI TAKÉ PRÁCI ATD. PRÁVO NA ŽITÍ !
Odpovědět | Smazat | IP: 213.29.146.231 Blokovat IP